Objednávky/kontakt: Hydrafacial MD, mezoterapia, fotoomladenie, rázová vlna, kozmetické ošetrenia: 0949 365 525, 0944 968 568, 0948 852 582 laserová epilácia: noví klienti - 0949 365 525, 0948 852 582, Mgr. Soňa Strapková - 0904 989 885, MUDr. Martina Vahančíková - 0949 595 022│korekcia vrások (botox, výplne): 0944 793 093

Botulotoxín – najúčinnejšia zbraň proti vráskam

Vyhladenie vrások a získanie mladistvého vzhľadu sa dá dosiahnuť bez chirurgického zákroku a jaziev. Práve injekčná aplikácia botulotoxínu predstavuje rýchlu, jemnú a prakticky bezbolestnú techniku na vyhladenie a zjemnenie vrások.

Botulotoxín typu A, inak známy aj ako Botox, je produkt baktérií Clostridinum botulinum. Je to lokálne dlhodobo účinné myorelaxans, tzn. látka schopná uvoľňovať svalové stiahnutia.

Botox bol objavený v 19. st. a svoje liečebné využitie našiel najprv v očnom lekárstve a neurológii a až neskôr bola využitá jeho schopnosť aj pri potláčaní mimických vrások a potenia. Množstvo látky používanej v estetickej dermatológii je asi 1 000-krát menšie než toxická dávka. Botulotoxín pôsobí priamo na príčinu vzniku vrások, teda na svalovú činnosť. Po vstreknutí do svalu sa dočasne zablokuje nervový impulz, ktorý spôsobuje jeho stiahnutie. Preto je táto látka na mimické vrásky účinnejšia ako kožné implantáty. Vrásky sa zjemnia alebo zmiznú úplne (dôjde k vyhladeniu vrások). Navyše sa zamedzí vzniku nových vrások. Účinok nie je trvalý, ale zákrok možno bez problémov opakovať.

Indikácie:

IMG_0544

Vrásky – ich redukcia až vyhladenie v oblasti glabely (oblasť medzi obočím, tesne nad nosom, tzv. vráska hnevu), čela, okolie očí, nosa (bunny lines), okolie úst, brada, krk a dekolt.

Iné – liečba hyperhidrózy – nadmerného potenia (podpazušie, dlane, chodidlá a tvár)

Kontraindikácie:

Kontraindikáciou pri aplikácii botulotoxínu je tehotenstvo, laktácia, alergie na niektoré zložky prípravku, albumín a poruchy zrážanlivosti krvi. Aplikácia ďalej nie je vhodná pri niektorých nervových poruchách (napríklad ochorenie Myasthenia gravis).

Injekcie sa neaplikujú pri zápale v oblasti, kde chcete vrásky vyhladiť. Lekár by mal vedieť, aké lieky klient užíva. Antibiotiká alebo lieky na srdcovú arytmiu môžu dokonca zákrok znemožniť.

Priebeh ošetrenia:

Ide o ambulantný zákrok. Vlastná aplikácia zaberie 5 – 10 minút. Ošetrenie je takmer bezbolestné, vykonáva sa bez znecitlivenia (výnimočne je možné ošetrované miesto mierne podchladiť ľadovým obkladom alebo použiť znecitlivejúci krém). Po ošetrení miesta dezinfekčným činidlom sa roztok aplikuje tenkou ihlou do svalu v želanej oblasti. Injekcia pri aplikácii vyvolá jemne pálivý pocit. Ihneď po zákroku je pokožka mierne začervenaná a ľahko opuchnutá. Opuch a červeň zhruba po hodine zmizne. Nemusíte si teda brať voľno či dovolenku, takmer hneď po zákroku môžete ísť do práce. Po ošetrení sa na 4 – 6 hodín odporúča intenzívne precvičovať svaly v aplikovaných oblastiach.

Odporúčania pred a po ošetrení :Minimálne týždeň pred zákrokom sa odporúča nepiť alkohol. Aspirín alebo iné protizápalové lieky vysaďte aspoň dva týždne pred ošetrením, aby nedošlo k tvorbe nežiaducich podliatin.Po ošetrení by si klientka nemala zhruba 4 – 6 hodín líhať alebo sa predkláňať, aby botulotoxín nestiekol napr. do oblasti viečok a nespôsobil tak ich spadnutie, odborne nazývané ptóza. Tiež by sa mala vyhnúť nadmernému treniu alebo škrabaniu ošetreného miesta, a to aspoň 12 hodín, a zhruba týždeň by nemala absolvovať kozmetické ošetrenie pleti, masáže, ísť do solária a pod.

Po zákroku sa môžu objaviť bolesti hlavy, ktoré trvajú maximálne dva dni. Medzi málo časté komplikácie patrí pokles očného viečka, suchosť oka a dvojité videnie, ktoré bez následku do 3 – 4 týždňov pominú. Výnimočne sa tiež môžu objaviť príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, začervenanie alebo podliatina v okolí miesta vpichu, nevoľnosť, šklbnutie oka.

Najčastejšou lokalitou na ošetrenie je oblasť čela, oblasť koreňa nosa a okolie očí.

Ideálny vek na túto procedúru je 18 – 65 rokov.